Łączna liczba wyświetleń

19 stycznia 2012

Talking Therapies- Jak wygląda terapia w UK?

Program The Improving Access to Psychological Therapies (IAPT) powstał w 2006 roku, a jego celem było ułatwienie dostępu do usług psychologicznych dla osób zmagających się z depresją i lękami. Według statystyk u jednej na sześć osób dorosłych występują objawy depresji lub nerwicy. Program miał na celu dotarcie to grup, które mają utrudniony dostęp do usług (np. osoby z mniejszości narodowych, osoby starsze, weterani wojenni itd.) oraz pomoc w powrocie do pracy osobom pozostającym na zasiłkach chorobowych. Obecnie program nadal działa i odnosi sukcesy, a oferta zostaje poszerzana na coraz to nowe grupy ( m.in. na dzieci i młodzież, osoby z chorobami psychosomatycznymi).
W ramach serwisu IAPT oferowane są różne terapie psychologiczne, w tym najpopularniejsza chyba w UK terapia poznawczo- behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy- CBT). Wszystkie usługi oferowane w ramach IAPT są zgodne z najnowszymi wytycznymi NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence), co znaczy, że jeśli skuteczność danej terapii nie została udokumentowana w leczeniu danego zaburzenia, owa terapia nie zostanie zaproponowana pacjentowi z danym zaburzeniem.

Ośrodki IAPT działają na terenie kraju (najczęściej w ramach fundacji Mind, Rethink lub NHS). Aby skorzystać z oferowanej pomocy należy zgłosić się do lekarza GP, który skieruje do najbliższego ośrodka, choć w niektórych miejscach w  kraju, można samemu zgłosić się na terapię. 

Na sesji terapeutycznej pacjent zawsze jest proszony o wypełnienie kwestionariusza. Powody są dwa- po pierwsze jego stan musi być monitorowany, po drugie równie ważym powodem jest zbieranie statystyk. Kwestionariusz badający depresję można zobaczyć tu a mierzący nasilenie lęków tutaj.

Pomoc oferowana przez IAPT może przybierać różne formy:
- tzw samopomoc czyli odesłanie pacjenta do literatury, stron i programów internetowych,
- samopomoc wspomagana- korzystanie z powyższych połączone z wsparciem telefonicznym pracownika serwisu tzw Psychological Wellbeing Practitioner
- warsztaty i grupy psychoedukacyjne
- terapia indywidualna
- terapia grupowa

2 komentarze:

  1. Witam,
    Poziom depresji, według kwestionariusza, wynik 17. Co to oznacza?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Klucz do PHQ9 wygląda tak:
    0-4 None
    5-9 Mild
    10-14 Moderate
    15-19 Moderately severe
    20-27 Severe

    A wiec wynik 17 świadczy o tym, że Pani/Pan ma 'umiarkowanie poważnie' nasilone objawy depresji. Sam wynik nie stanowi o depresji i lekarz powinien przyjrzeć sie poszczególnym odpowiedziom i zebrać dokładny wywiad. Natomiast na pewno na podstawie surowego wyniku, można powiedzieć, że 'coś' się dzieje, bo jest on dość wysoki...

    OdpowiedzUsuń