Łączna liczba wyświetleń

11 kwietnia 2015

ADHD u dorosłych

O zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) mówiło się najczęściej jako o chorobie dzieci i młodzieży, dopiero w ostanich latach dostarczono wystarczających dowodów na to, aby potwierdzić, że z nadmierną pobudliwością zmagają się też i dorośli. Mówi się, że ok 4% dorosłych ma objawy ADHD, przy czym występuje ono częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej rozpoczyna się w dzieciństwie, choć zdarza się, że nie jest zauważany i że dopiero ważne wydarzenia życiowe, jak np. zmiana szkoły, pójście na studia, zmiana pracy potęgują nasilenie objawów na tyle, że staną się one widoczne dla otoczenia i intensywnie odczuwane dla osoby, która je ma. Najczęściej jednak, owe objawy u osób dorosłych, postrzegane są jako cechy charakteru, a nie jako ADHD. U dorosłych, ADHD jest wciąż rzadko rozpoznawane i leczone.


Wczesna diagnoza i wsparcie psychologiczne może pomóc dorosłej osobie z ADHD
zaprowadzić pewne zmiany w jej stylu życia i pomóc zarządzać życiem prywatnym i zawodowym, a tym samym poprawić jakość życia. Uświadomienie sobie i rodzinie obecności ADHD, może pomóc zdobyć zrozumienie i akceptację ze strony otoczenia oraz wyeliminować krytykę.

Często niezdagnozowani dorośli z ADHD żyją w ciągłej frustracji, myśląc o sobie, że są źli/roztargnieni/wybuchowi/niezdarni/nieuważni/niecierpliwi/leniwi/pechowi... Mają dobre intencje, ale wciąż im coś nie wychodzi tak, jakby tego chcieli... pobiją talerz, zapomną nakarmić psa, nie zapłacą na czas rachunku, pokłócą się z kolegą z pracy, spowodują stłuczkę samochodową, nie dokończą projektu... wszystko to powoduje, że z czasem przestają siebie lubić, w siebie wierzyć i realizować swój potencjał.


Niektóre zachowania charakterystyczne dla dorosłych z ADHD:

wybieranie stymulujących, aktywnych zawodów (a czasem praca na dwa etaty)
wiercenie się, manipulowanie przedmiotami, skubanie paznokci
gubienie rzeczy (kluczy, telefonu, portfela, torebki)
zapominanie o terminach
szybkie nudzenie się
implusywność
szybkie drenerwowanie się
łatwe rozpraszanie się
zwlekanie, opóźnianie, odkładanie prac na później
trudności z kończeniem rozpoczętych zadań
trudności z organizacją pracy
trudności w relaksowaniu się
trudności w zasypianiu
'wcinianie się' czyli przerywanie rozmówcy
problemy w relacjach w ludźmi
nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu i narkotyków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz