Łączna liczba wyświetleń

7 maja 2015

Potrzeba ciepła, bliskości i bezpieczeństwa...każdy z nas je ma

H. Harlow w latach 60-tych przeprowadził szereg eksperymentów (z których wiele uznanano za nieetyczne) na małych małpkach, które zostały rozdzielone od matek. Badając ich potrzeby oraz zachowanie się w izolacji społecznej, Harlow chciał zrozumieć relacje międzyludzkie i zobaczyć czy kontakt fizyczny ma znaczenie w wychowywaniu dzieci. Wyniki tych eksperymentów, wniosły przełomowe informacje do nauki. Harrow jako jeden z pierwszych zaczął mówić o tym, że dzieci potrzebują ciepła, miłości i przytulania. Dziś wszyscy o tym wiemy i nie kwestionujemy, ale kiedyś dzieci były wychowywane zupełnie inaczej...
Więc co wybierze mała małpka, która po urodzeniu została rozdzielona z matką- czy wybierze drucianą figurę matkę- karmiącą, która zaspokoi jej głód czy może wybierze drucianą, ale pokrytą miękką tkaniną matkę, która nie oferuje jedzenia, ale oferuje komfort fizyczny i ciepło?

Eksperyment wykazał, że większość czasu małpka będzie spędzać przy miękkiej matce, która zaspokaja potrzebę kontaktu, bliskości, a do matki karmicielki zwróci się tylko wtedy kiedy będzie głodna. Eksperyment można obejrzeć tutaj.


W kolejnym eksperymencie, Harlow umieszczał małą małpkę w nowym, nieznanym otoczeniu i obserwował jak będzie się ona zachowywała. Zwierzę było wyraźnie przestraszone. Najpierw do pokoju w którym była małpka, włożył drucianą matkę- karmicielkę. Okazało się, że jej obecność, nie redukuje stresu małpki, 
matka nie zapewniała jej bezpieczeństwa, a przestraszona małpka zdawała się w ogóle jej nie zauważać. W kolejnej turze eksperymentu, do pomieszczenia włożono miękką matkę. Okazało się, że kontakt z matką miękką i ciepłą zapokoił potrzebę bliskości, bezpieczeństwa i sprawiał, że małpka po chwili ukojenia, poczuła się na tyle bezpiecznie, że zaczynała eksplorować nowe otoczenie. Eksperyment można obejrzeć tutaj.

Zaspokojenie głodu jest niezbędne do przetrwania zarówno zwierzęcia jak i człowieka. Ale też każdy z nas potrzebuje bliskości, ciepła, kontaktu z innymi i bezpieczeństwa... zwłaszcza kiedy znajdzie się w nowej stresującej sytuacji, w nowym nieznanym otoczeniu.


Pamiętasz jak się czułeś w pierwszym roku na emigracji? 

Czego/kogo ci brakowało? 
Jak znajdowałe(-a)ś ukojenie w chwilach stresu? 
Jak je teraz znajdujesz? 
Co/kto był(o) dla ciebie 'miękką matką małpką' zapewniającą komfort?

2 komentarze:

  1. Jak się z Panią skontaktować?
    Ja zapraszam do siebie na bloga do obserwacji i kontaktu z ,na
    http://wspomnieniazwysp.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za zaproszenie. Kontakt do mnie: ewelina@terapia.org.uk

    OdpowiedzUsuń